Facebook Instagram Back to top
Médiá

Médiá

768

Realizačný tím projektu Kreatívna veda ohlásil na ZŠ Sibírska v Bratislave dôležitý míľnik

V rámci Týždňa vedy a techniky navštívil realizačný tím projektu Kreatívna veda Základnú školu Sibírska v Bratislave, aby oznámil významný posun vo svojej činnosti. Projekt, zameraný na zavádzanie kreatívnych pokusových setov do školského vyučovania, vstupuje do záverečnej fázy vývoja a postupne pokračuje s implementáciou svojich inovatívnych vzdelávacích pomôcok do škôl.

Napriek úspechom však projekt čelí výzvam, ktoré môžu ohroziť jeho budúcnosť. Realizačný tím zdôraznil, že bez adekvátnej finančnej podpory zo strany Ministerstva školstva bude zabezpečenie udržateľnosti a širšej distribúcie setov veľmi náročné. Táto podpora je kľúčová na to, aby sa zážitkové vzdelávanie mohlo stať bežnou súčasťou slovenských škôl.

S úprimnou vďakou oceňujeme úžasnú atmosféru a srdečné privítanie, ktorého sa nám dostalo od  riaditeľky školy, pani Marty Kolčákovej, ako aj od pani učiteľky Martiny Fazekašovej, ktorá sa aktívne podieľala na implementácii zážitkových setov na škole. Rovnako si vážime povzbudivé slová pána starostu mestskej časti Bratislava – Nové Mesto, Matúša Čupku, ktorý vyzdvihol tento projekt ako výborný príklad efektívnej spolupráce medzi Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Slovenskou akadémiou vied a základnými školami, spoločne zameranej na zvyšovanie kvality vzdelávania.

Prečo Kreatívna veda?

Program Kreatívna veda, realizovaný Slovenskou akadémiou vied v spolupráci s MŠVVaM SR, kladie dôraz na praktické a zážitkové učenie v prírodovedných predmetoch. Prostredníctvom metodických príručiek, pracovných listov a experimentálnych setov prepája teóriu s praxou a zároveň podporuje žiakov v rozvoji zručností potrebných v 21. storočí.

Experimentálne sety: Fyzika, technika, biológia a chémia v školskej praxi

Od roku 2022 sa program zameriava na vytváranie setov experimentov pre predmety fyzika a technická výchova. Tieto sety, určené pre žiakov 6. až 8. ročníka základných škôl a 8-ročných gymnázií, obsahujú viac než 50 experimentov pre fyziku a pomôcky na výrobu jednoduchých zariadení na technickej výchove. Tieto zariadenia následne slúžia ako pomôcky pre fyzikálne pokusy, čím sa efektívne prepájajú predmety. Súčasťou každého setu je aj viac ako 20 pracovných listov, ktoré podporujú aktívnu prácu žiakov počas vyučovania.

„Po spustení programu v roku 2022 a vynikajúcej spätnej väzbe od učiteľov sme program v roku 2023 rozšírili aj o pomôcky pre 7. ročník, ktorý je koncepčne identický s predchádzajúcim ročníkom.  V úsilí však nepoľavujeme a tento rok sme opäť v spolupráci s doc. Klárou Velmovskou z FMFI UK začali s prípravou metodiky aj pre 8. ročník fyziky a technickej výchovy, čo nás posúva bližšie k našej vízii vytvoriť ucelený systém podpory zážitkového vzdelávania na základných školách“, povedala Alena Opálková Šišková z Ústavu polymérov SAV, v. v. i., líderka pre predmet technická výchova. Doteraz sa do projektu v rámci predmetu fyzika a technická výchova zapojilo viac ako 110 základných škôl z celého Slovenska.

Špeciálne navrhnuté sety pre biológiu sa zameriavajú na poznávanie ľudského tela. Tieto pomôcky umožňujú žiakom analyzovať biologické procesy a aplikovať získané poznatky na riešenie reálnych problémov, ako sú zdravotné otázky. Súčasťou setu sú interaktívne pracovné listy, ktoré vyžadujú tvorbu hypotéz, experimentálne testovanie a analýzu údajov. Tento prístup pripravuje žiakov na riešenie komplexných problémov a podporuje ich kritické myslenie.

Program sa venuje aj výučbe chémie, ktorá je kľúčová pre pochopenie základných procesov života a vývoja technológií. Kreatívny set chémie obsahuje 11 pracovných listov a 24 experimentov, ktoré podporujú interaktívne a zábavné učenie. Žiaci sa môžu prostredníctvom týchto úloh zapájať do praktického bádania, ktoré im priblíži dôležitosť chémie v každodennom živote.

„Chceme ukázať, že chémia môže byť nielen fascinujúca ale aj zábavná,“ povedal Pavol Farkaš z Chemického ústavu SAV.

Experimentálne sety boli  v rámci Týždňa vedy a techniky odovzdané aj na Základnej škole Sibírska 39 v Bratislave. Žiakom a žiačkam ďakujeme za aktívnu účasť na konferencii a prajeme im, aby ich program Kreatívna veda naďalej inšpiroval, prinášal im radosť z učenia a pomáhal objavovať jedinečný svet vedy. Nech nestratia chuť bádať, skúmať a klásť otázky, pretože práve zvedavosť je kľúčom k objavom!

1024

Vďaka programu Kreatívna veda je vyučovanie zážitkové

Kolektív vedcov a vedkýň zo Slovenskej akadémie vied v tomto školskom roku realizuje už druhý ročník vzdelávacieho programu Kreatívna veda. Do základných škôl prináša zážitkové vzdelávanie v predmetoch fyzika, chémia, biológia a technická výchova. V súčasnosti sa program realizuje v 6. ročníku, no autori programu už teraz plánujú jeho rozšírenie. Pri tejto príležitosti sa v stredu 22. novembra 2023 na pôde Ústavu pre výskum srdca CEM SAV, v. v. i., uskutočnila neformálna konferencia venovaná pedagogickej obci s cieľom výmeny skúseností a rozšírenia povedomia o programe medzi ďalšie školy.

Prečítajte si celý článok
1024

Čo sa to deje so slovenskými študentmi? O toto majú záujem stále menej! Na pomoc prichádzajú odborníci

Záujemcov o prírodné vedy je na Slovensku nedostatok a počet prihlášok na niektoré prírodovedné programy na vysokých školách klesá. Poukázala na to Klára Velmovská z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Prečítajte si celý článok
1024

Systémový program sme predstavili na EXPO 2020 v Dubaji!

Systémový program podporený rezortom školstva pre komplexné poznanie a kritické myslenie formou zážitkového vzdelávania z dielne Ústavov Slovenskej akadémie vied, sme predstavili v rámci týždňa Knowledge & Learning na EXPO 2020 v Dubaji.

Prečítajte si celý článok
1024

Prvý veľký úspech programu pre systémové vzdelávanie „Cena dekana Prírodovedeckej fakulty UK“

Experimentálny výskum v oblasti kardioprotekcie zaujal mladú talentovanú študentku 3. ročníka Gymnázia Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici Alexandru Strelcovú natoľko, že sa rozhodla absolvovať svoj projekt pre biologickú olympiádu na ÚVS CEM SAV. Problematika ochrany srdca ju veľmi zaujíma, dokonca sama sa túži stať v budúcnosti lekárkou.

Tlačová správa vyšla ešte v čase kedy sme nevedeli, že Alexandra získa ocenenie udelené dekanom Prírodovedeckej fakulty UK. Za tím pre program systémového vzdelávanie gratulujeme a držíme naďalej palce!

Prečítajte si celý článok
1024

Podporujeme mladé vedecké talenty!

Na Ústave pre výskum srdca CEM, Slovenskej akadémii vied má rozbehnutý projekt, prezentovaný na biologickej olympiáde mladá ambiciózna žiačka 8-ročného Gymnázia Kukučínova z Popradu Andrea Kubáňová. Andrea si našla cestu na SAV cez Letnú školu mladých vedcov., ktorú absolvovala v rámci programu systémového vzdelávania.

Prečítajte si celý článok
Zapojte sa so svojimi žiakmi do vzdelávacieho programu, ktorého cieľom je pomôcť v rozvoji kritického a vedeckého myslenia pomocou zážitkovej výučby.